top of page

KAMUOYUNA DUYURU

TMGD ve SRC 5 Eğitimi veren kurumlarını temsil eden TMEK-DER – Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneğimiz ve eğitim kurumları hakkında sosyal medya platformlarında kamuoyunu yanıltarak  yerici, karalayıcı ve yönlendirici  paylaşımlar yapıldığı üzülerek gözlemlenmektedir. 
Derneğimizin amaçlarından birisi de sosyal sorumluluğumuz gereği gerçekten ekonomik gücü olmayan,  eğitim ücretini karşılayamayacak kişilere eğitim bursu sağlamaktır. Bu konuda grupların birinde  eğitim ücretini ödeyemeyecek 20 kişiye hiç bir şart aranmadan bedava eğitim verileceği algısı ile bir paylaşım yapılmıştır. Sonra da bunun şartlarının olduğunun belirtilmesi üzerine de bu şartları kendince mantıksız bularak sanki bu duyuruyu sadece derneğin reklamını ve prim yapmak için ona yaptırmak istemişiz algısı ile yanıltıcı, küçük düşürücü paylaşımlar yapmıştır. Bizlerin bu konuda yapmaya çalıştığımız düzeltici paylaşımlara  grubunda izin vermemiştir.   
İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde eğitim burslarının  gerçekten ekonomik gücü olmayan,  ihtiyaç sahibi olan kişilere verilmesi için  birtakım şartların olması kadar doğal birşey olamaz.  Eğitim bursu  daha önceden belgesini  kiraya vermiş, yenileme sınavlarında geçememiş  2. defa eğitim alacak kişilere verilmeyecektir. Eğitim bursu için bu tür şartlar istemek nasıl mantıksız olabilir? Danışmanlık ihalelerin de ve firmalara inanılmaz düşüklükte teklifler veren, bunun tabii sonucu olarakta  danışmanlarına asgari ücretin bile altında ücret teklif eden, veren, belge kiralayan,  maaşlarını ödemeyen, sömüren  bu sektörün  bu hale gelmesinin sebeplerinden bazı TMGDK ‘ lar ile  mücadele edeceğine; platformlarında asıl bunların gündeme getirilmesi  gerekir iken  onlarla birlikte hareket ederek söz de danışmanlara yardım etme,  onların haklarını arama koruma kisvesi altında  belki bu konuda en az suçu olan eğitim kurumlarını sürekli yanıltıcı eğitim fiyatları üzerinden spekülasyonlar ile  karalayarak  hedef şaşırtarak, ucuz siyaset  ile bu sektörün günah keçisi yapma gayreti içinde olunduğu görülmektedir.  
Sosyal medya grupları olan bazı kişiler de anlaşmalı oldukları, mevzuatlara aykırı eğitim verdiği de bakanlıkca da  tesbit edilmiş, eğitim grupları iptal edilmiş, soruşturmalar açılmış olan olan eğitim kurumlarına ucuz eğitim adı altında kursiyer toplayarak, bu kurumlara yönlendirerek  diğer eğitim kurumlarını kötüleyerek onların üzerinden haksız kazançlar sağlamaktadırlar. Bu kişiler  mevzuata uygun yapılmayan bu tür eğitim programlarının bakanlıkca tespit edilerek iptal edildiklerini, kursiyerlerin mağdur olduklarını bile bile  alacakları komisyonlar uğruna bu tür kurumlara kursiyer toplamaya,  yönlendirmeler yapmaya da devam etmektedirler. 
Dernek olarak sektörümüzde mevzuata uygun eğitim vermeyerek haksız kazanç sağlayan, etik davranmayan, kursiyerlerini mağdur eden,  aldatıcı ve yanıltıcı reklam veren eğitim kurumları yakından izlenerek mağduriyetlerin  oluşmaması  için  gerekli tüm girişimler yapılacaktır. 
Hukuk büromuzca tüm sosyal medya platformlarında bu tür paylaşımlar izlenecektir. Gruplarında  derneğimiz, eğitim kurumlarımız hakkında doğru olmayan,  mesnetsiz her türlü karalayıcı, yerici ve yanıltıcı unsurlara yer veren, paylaşım yapanlar hakkında hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna önemle duyururuz.           
Eğitimler ile ilgili her türlü  bilgi, görüş, şikayet ve dilekleriniz için derneğimizin telefon hattı olan
0 530 2324434 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu adına
Yusuf AYAR
Yönetim Kurulu Başkanı

 

bottom of page